Kas yra dirgliosios žarnos sindromas?
Kas yra dirgliosios žarnos sindromas?
Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) yra funkcinis žarnyno sutrikimas.
Nepaisant daugybės vizitų pas gydytoją ir nuodugnaus ištyrimo, daugeliu atvejų fizinė simptomų priežastis nerandama. Vis dėlto neįmanoma tiesiog nepaisyti simptomų, nes jie labai pablogina gyvenimo kokybę.
DŽS simptomai
DŽS simptomai gali būti labai įvairūs ir paprastai pasireiškia pilvo pūtimu, vidurių užkietėjimu, viduriavimu, pilnumo jausmu ir pilvo spazmais.
Kartu su DŽS arba dėl jo dažnai stebimas nuovargis, miego sutrikimai, depresija, nugaros skausmai, galvos ir sąnarių skausmai.
DŽS diagnozavimas
Remiantis dabartinėmis medicinos asociacijų rekomendacijomis, DŽS diagnozuojama suaugusiesiems, jei tenkinami šie kriterijai:
- Virškinimo proceso ir tuštinimosi pokyčiai (pvz., skrandžio skausmas, vidurių pūtimas ir kt.) trunka ilgiau nei tris mėnesius ir virsta lėtiniais žarnyno sutrikimais.
- Skundai yra tokie stiprūs, kad pacientas kreipiasi į gydytoją ir mano, kad jo gyvenimo kokybė pablogėjo.
- Nebuvo nustatyta jokių kitų patologijų (pvz., celiakija), galinčių sukelti simptomus.
Maisto planas ir maisto dienoraštis
DŽS gydymas yra toks pat unikalus, kaip ir kiekvienas virškinimo simptomas. Nors nėra standartinio gydymo, turint šiek tiek kantrybės ir sąmoningai vengiant tam tikrų maisto produktų, galite sudaryti individualų maisto planą, kuris gali padėti nuraminti žarnyną ir pagerinti jūsų gyvenimo kokybę. Veskite maisto dienoraštį ir pasitarkite su mitybos specialistu.
Sumažinto FODMAP ir beglitiminė dieta
Be to, gydantis gydytojas ar patarėjas mitybos klausimais turėtų nuspręsti, ar neturėtų būti ribojamas vadinamųjų FODMAP (fermentuojamų oligo-, di- ir monosacharidų bei poliolių) vartojimas. Sumažinto FODMAP dieta duoda daug vilčių teikiančių rezultatų ir keletą metų kai kurie gydytojai ją naudojo kaip DŽS gydymo strategiją.